Suplementacja dla kobiet w ciąży

Suplementacja witamin w ciąży

Ciąża, to piękny czas dla przyszłej mamy i jej maleństwa. Jedyny taki, w którym kobieta może czuć się wyjątkowo. To także okres dużych zmian dla jej organizmu. Czy wiesz jak powinnaś się zatroszczyć o siebie i dziecko w tym  czasie?

Oprócz odpowiedniej ilości snu, wypoczynku i przyjmowanej wody, każda kobieta powinna zadbać o zasoby witamin, makro- i mikroelementów w swoim organizmie. Jeśli dbasz o właściwą dietę, nie musisz się martwić. Wystarczy podstawowy zakres witamin, w skład którego wchodzi: żelazo, kwas foliowy, kwasy DHA, witaminę D, jod. To właśnie na nie w ciąży wzrasta zapotrzebowanie.

Suplementacja kobiet w ciąży


Skład suplementów dla kobiet w ciąży

Kwas foliowy jest trudniej uzupełnić z samej diety, a jego dzienna dawka dla kobiet w ciąży powinna wynosić 600 mg. Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do wad wrodzonych u dziecka. Warto stosować tę witaminę nawet 3 miesiące przed planowaną ciążą. Jest ona najważniejsza dla dobrego startu ciąży.

Morfologia u kobiet w ciąży może się zmieniać. Często pojawia się anemia, a organizm potrzebuje, produkować nową krew dla obojga. Żelazo przyjmuje się w dawce około 27 mg dziennie. W tym wypadku warto uzupełniać jeszcze żelazo w codziennym jadłospisie. Tego pierwiastka znajdziemy dużo w mięsie, zielonych warzywach czy strączkach. Zawsze z dodatkiem tłuszczu, produktów kwaśnych i nigdy w towarzystwie nabiału, który obniża wchłanianie żelaza.

Kolejną witaminą jest DHA. W ciąży zapotrzebowanie na nią wzrasta nawet trzykrotnie. Bezpieczna dawka to 500-1000 mg. Wpływa na rozwój ośrodkowego układu nerwowego. Na tę witaminę muszą zwrócić uwagę kobiety, które spożywają małe ilości ryb lub te, które nie jedzą ich w ogóle.

Witamina D i jod wspomaga prace tarczycy. Niestety coraz częściej kobiety narażone są na jej niedoczynność. Prawidłowe TSH dla kobiet w ciąży powinno oscylować na poziomie 2,5 mU/l, ale nie więcej. Większe parametry są zawsze zagrożeniem dla rozwijającej się ciąży.

Nie można nie wspomnieć jeszcze o jednym pierwiastku. Magnez przyjmowany w dużych dawkach potrafi zniwelować ociężałe nogi i wyciszyć skurcze przepowiadające.

Całą resztę witamin można przyjmować z diety, która powinna być różnorodna i dostosowana do potrzeb przyszłej mamy.