Regeneracja wątroby – jak szybko usprawnić pracę wątroby?

Regeneracja wątroby – co to jest?

Wątroba pełni bardzo wiele ważnych funkcji w naszym organizmie: odpowiada za metabolizm, usuwa toksyczne substancje, gromadzi żelazo i inne witaminy (np. A, D i K) oraz reguluje poziom hormonów. Słowem – od kondycji tego narządu zależy prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. W związku z tym warto o wątrobę zadbać, ponieważ – mimo że w dużej mierze sama się regeneruje – możliwości te nie są nieograniczone. Sprawdź zatem, jak skutecznie usprawnić jej pracę!

 Regeneracja wątroby – jak szybko usprawnić pracę wątroby?

Regeneracja wątroby – co szkodzi wątrobie

W większości przypadków nieprawidłowe funkcjonowanie tego organu spowodowane jest nadużywaniem alkoholu lub szkodliwych substancji zawartych w lekach (zwłaszcza przeciwbólowych), a także niewłaściwą dietą czy długotrwałą głodówką. Prowadzi to początkowo do tzw. stłuszczenia wątroby, czyli obciążenia jej przez nagromadzone tłuszcze, a następnie zapalenia i marskości. Innymi czynnikami szkodzącymi temu narządowi są także infekcje wirusowe i zatrucia, np. grzybami, chemikaliami czy metalami ciężkimi.
W przypadku nadmiernego obciążenia lub uszkodzenia wątroby organ ten się powiększa i wywiera nacisk na najbliższe narządy, czyli żołądek i jelita. Pierwszym sygnałem świadczącym o nieprawidłowym jej funkcjonowaniu jest zatem ból w prawym boku, pod żebrami, a także:

 • wzdęcia i zaparcia
 • mdłości
 • zażółcenie skóry i białek ocznych
 • przewlekłe zmęczenie i osłabienie
 • podwyższone ciśnienie krwi
 • wahania masy ciała
 • skurcze w łydkach i palcach rąk.

Regeneracja wątroby – co szkodzi wątrobie?

Jak zregenerować wątrobę?

Aby usunąć toksyny i przyspieszyć regenerację wątroby, należy stosować kuracje odtruwające, z których najskuteczniejszą jest tzw. dieta wątrobowa. Po pierwsze, trzeba unikać alkoholu, cukru, soli i mocnej kawy, a także ograniczyć tłuste posiłki. Warto również spożywać produkty jak najmniej przetworzone: surówki, sałatki, potrawy gotowane na parze lub duszone oraz bogate w białko, np. chude mięso i ryby.
Regeneracja wątroby to proces, który przyspieszają również niektóre zioła, między innymi:

 • ostropest plamisty neutralizujący i usuwający substancje toksyczne z organizmu, a także stymulujący procesy metaboliczne
 • karczoch, który obniża poziom cholesterolu i zwiększa wydzielanie żółci, a ponadto poprawia przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i pomaga w trawieniu tłuszczów
 • mniszek lekarski usprawniający czynności wątroby i procesy trawienia oraz obniżający poziom cukru we krwi
 • istotnym składnikiem terapii jest również aktywność fizyczna, która sprzyja likwidacji stłuszczenia wątroby.

Ile trwa regeneracja wątroby? Od kilku tygodni do kilku miesięcy w zależności od stopnia jej uszkodzenia, podjętych działań leczniczych i przestrzegania zaleceń żywieniowych. Lepiej zatem zapobiegać, niż leczyć, i dbać o ten organ każdego dnia, ponieważ zdrowa wątroba wpływa nie tylko na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, ale też pozwala kontrolować masę ciała, oddziałując korzystnie na nasze samopoczucie!

Regeneracja wątroby – jak zregenerować wątrobę?