Jak dbać o urodę podczas ciąży?

Rozstępy, uczucie ciężkich nóg do tego zmiany hormonalne oraz szybkie rozciąganie się skóry w ciąży mogą powodować pewne niedogodności. Można im zapobiegać, a nawet poprawić stan skóry , wystarczy tylko przestrzegać prostych zaleceń i dobrać odpowiednią pielęgnację.

1. Zapobiegaj rozstępom stosując emolienty

W ciąży skóra się rozciąga, co może powodować rozdzieranie włókien sprężystych , szczególnie kiedy rozciąganie jest bardzo szybkie i duże. Najczęściej rozstępy występują na biodrach, piersiach oraz brzuchu. Chcąc zapobiec ich powstawaniu stosuj codziennie krem nawilżający lub emolienty, które uelastyczniają skórę .

Jak zatem je stosować? 

Smaruj skórę codziennie rano oraz wieczorem, począwszy od 3 miesiąca ciąży . Emolienty mogą ograniczyć powstawanie nowych rozstępów.

2. Unikaj opalania

Ostuda ciążowa to przebarwienia pojawiające się na skroniach, policzkach, czole. Pojawiają się na skutek zwiększonego wydziałania melaniny .

Jak zatem jej uniknąć? 

Nie wystawiaj twarzy na słońce. Noś czapkę z daszkiem lub kapelusz , a w bardzo gorące, słoneczne dni stosuj bloker (50+) i aplikuj go na skórę co półtorej godziny.

3. Stosuj kosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają alkoholu

Wygląd skóry może także zmienić się w ciąży pod wpływem zmian hormonalnych. Skóra może stać się przetłuszczona lub przeciwnie przesuszona. Mogą pojawić się wągry albo nawet trądzik. Odpowiednia pielęgnacja jest bardzo potrzebna . Istnieją kosmetyki z cynkiem, kosmetyki bez alkoholu, które są dostosowane do potrzeb kobiet w ciąży.

4. Masuj nogi używając odpowiednich kosmetyków

Zmiany fizjologiczne i hormonalne (ucisk powiększającej się macicy na żyłę główną, wzrost wagi ciała) wywołują uczucie ciężkości nóg. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest noszenie specjalnych rajstop lub pończoch uciskowych. Zapobiegają one również powstawaniu żylaków. Polewanie nóg zimną wodą również pomoże przeciwdziałać uczuciu ciężkości nóg.

Kolejnym sposobem jest stosowanie kremu na ciężkie nogi . Efekt można zwiększyć masując nogi od dołu do góry okrężnymi ruchami. Pobudza to krążenie żylne.

Dla osiągnięcia maksymalnego odprężenia trzymaj żel przeciwdziałający ciężkości nóg w lodówce przez całą noc. 

5. Maści przeciwbólowe na hemoroidy

Niekiedy niewydolność krążenia żylnego może powodować pojawienie się hemoroidów. Żeby tego uniknąć zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu i zapewnij sobie odpowiednią ilość błonnika w diecie. Jeśli pomimo tego pojawią się hemoroidy, to istnieją maści przeciwbólowe oraz środki , które poprawiają napięcie ścianek naczyń krwionośnych i są przeznaczone typowo dla kobiet w ciąży.