Co wiadomo na temat koronawirusa
Przez Przemysław Nowicki 12.03.2020 0 Komentarz
Średnia ocena: 4.4 (88%) Na podstawie: 7 ocen

Co wiadomo na temat koronawirusa

Koronawirusy to nazwa ogólna wirusów z podrodziny Coronavirinae występujących w czterech rodzajach: alfa-, beta-, delta- i gamma-. Nosicielami tych wirusów są z reguły ssaki lub ptaki. Obecnie panujący koronawirus z Wuhan oznaczony jest skrótem SARS-CoV-2 i wywołuje chorobę COVID-19.

ZDIAGNOZOWANE OBJAWY CHOROBY

Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus są: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności oraz problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się również bóle mięśniowe. W poważniejszych przypadkach u chorych rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta.

U 80% chorych, przebieg choroby jest łagodny, natomiast ciężkie powikłania występują szczególnie u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi. Koronawirus jest chorobą zdecydowanie groźniejszą niż grypa sezonowa. Do tej pory stwierdzono, że około 3-4% potwierdzonych przypadków COVID-19 było śmiertelnych, podczas gdy umieralność w przypadku grypy wynosi poniżej 1%.

COVID-19 nie przenosi się drogą kropelkową. Nosiciel wirusa zakaża podczas kaszlu, kichania lub mówienia. Należy więc zachować szczególne środki higieny i ostrożności w kontaktach z osobami postronnymi, chorymi oraz w dużych skupiskach ludzkich.

PODSTAWOWE ZASADY HIGIENY I PROFILAKTYKI

Warto poznać i restrykcyjnie stosować podstawowe zasady profilaktyki, aby w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem.

  1. Przede wszystkim należy dbać o higienę rąk. Myj ręce jak najczęściej wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund - zwłaszcza przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu czy pracy, a także zapobiegawczo po każdym kontakcie fizycznym z inną osobą (np. po powitaniu).
  2. Jeśli mydło i woda nie są dostępne, dezynfekuj ręce korzystając z preparatów odkażających, które zawierają co najmniej 60 proc. alkoholu.
  3. Ponieważ wirus przenosi się głównie drogą kropelkową, unikaj kontaktu z chorymi, szczególnie tymi którzy kaszlą i kichają.
  4. Wyrób w sobie nawyk unikania dotykania twarzy rękoma.
  5. Będąc przeziębionym, kaszląc lub kichając, zasłaniaj dokładnie twarz chusteczką lub wewnętrzną strona zgiętego łokcia.
  6. Korzystaj z maseczki jeśli kaszlesz, kichasz lub gdy masz objawy infekcji dróg oddechowych.
  7. Staraj się zachować dystans min 2 metrów od osób chorych, lub co do których stanu zdrowia nie masz pewności.
  8. Unikaj zbędnego przebywania w zatłoczonych zbiorowisk ludzkich.

JAAK PRAWIDŁOWO UŻYWAC MASKI OCHRONNEJ

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym wywołanym przez nowego koronawirusa, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała również zalecenia dotyczące warunków i sposobów korzystania z maseczek ochronnych:

  1. Nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe. Maseczki chronią inne osoby, jeśli jesteśmy nosicielami wirusa.
  2. Korzystaj z maseczki jeśli kaszlesz lub kichasz (gdy masz objawy infekcji dróg oddechowych).
  3. Jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).

Maseczki skutecznie chronią tylko wtedy, gdy są właściwie używane. Jak korzystać z maseczek ochronnych?

  • Noszeniu maseczki powinno towarzyszyć częste i dokładne mycie rąk - z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Ręce należy również bezwzględnie umyć przed założeniem maseczki.
  • Zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było żadnych szczelin pomiędzy maseczką a twarzą.
  • Unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy. Jeśli się to zdarzy, koniecznie dokładnie umyj ręce.
  • Kiedy poczujesz że maseczka jest mocno zawilgocona, zmień ją na nową.
  • Po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci.
  • Zdejmując maseczkę chwyć ją za z tyłu głowy z wiązanie mocujące. Unikaj dotykania jej przedniej części. Po zdjęciu maseczki obowiązkowo umyj lub zdezynfekuj ręce.

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi materiałami informacyjnymi, dotyczącymi podstawowych zasad profilaktyki zdrowotnej i ochrony przez zarażeniem koronawirusem.

Zostaw komentarz

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Witaj w Aptece Puls

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.