Co zrobić, żeby trądzik nie wrócił ?

Trądzik jest bardzo poważną chorobą , która często wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem dermatologa. Pozytywne efekty kuracji, nie oznaczają jednak, że możemy odpuścić nasze dotychczasowe starania. Jeżeli zależy nam, żeby uzyskane rezultaty leczenia pozostały, to musimy zadbać o pielęgnacje naszej cery. Co zatem zrobić, żeby trądzik nie powrócił ? 

  1. Pielęgnacja skóry z rozwagą, zaprzestanie stosowania kosmetyków o właściwościach antybakteryjnych – skoro pokonaliśmy problem trądziku  nie ma potrzeby dalej męczyć skóry agresywnymi kosmetykami.  Taki profilaktyczny sposób zapobiegania nawrotom trądziku może przynieść odwrotny efekt od  takiego co chcieliśmy uzyskać. Skóra stanie się sucha oraz łuszcząca , trądzik kiedyś powróci , a nasza cera będzie wyglądała gorzej niż przed kuracją.
  2. Delikatne oczyszczanie twarzy przy pomocy łagodnych dermokosmetyków to jeden z najbardziej skutecznych sposobów zapobiegania powrotowi trądziku. Dermokosmetyk, który wybieramy nie może w składzie zawierać mydła oraz alkoholu, ponieważ bardzo wysuszają one skórę a to daję sygnał gruczołom łojowym, żeby produkowały sebum z podwójną siłą.
  3. Najlepiej sprawdza się się żel oczyszczający do skóry tłustej, który będzie ograniczał nadmierne przetłuszczanie się i błyszczenie skóry oraz nie będzie przyczyniał się do jej nadmiernego przesuszania.
  4. Następnym krokiem po zastosowaniu żelu jest przemycie jej delikatnym tonikiem – bezalkoholowym, by przywrócić skórze prawidłowe pH i przygotować ją do przyjęcia aktywnych składników, które są zawarte w kremie pielęgnacyjnym .
  5. Bardzo ważne jest , żeby zapewnić skórze odpowiednią równowagę hydrolipidową przy pomocy kremu, który ma właściwości matujące i delikatnie nawilżające.
  6. Nawet jeżeli po jakimś czasie na naszej twarzy pojawią się zmiany trądzikowe , nie oznacza to, że od razu mamy wracać do stosowania maści i antybiotyków, które przepisał nam lekarz ! Pojedyncze zmiany warto postarać się wyleczyć przy pomocy punktowego preparatu na trądzikowe zmiany zapalne.  Jeżeli to nie pomoże a problem tylko się pogłębi konieczna będzie wizyta u dermatologa i postępowanie według jego zaleceń.
  7. Warto pamiętać o wykonaniu peelingu raz  w tygodniu – oczywiście delikatnego.  Usunie on martwe komórki naskórka i odblokowuje zatkane ujścia gruczołów łojowych , które są bezpośrednią przyczyną rozwoju zmian trądzikowych.
  8. Pamietajmy o naszych nawykach żywieniowych . Z naszego jadłospisu musimy wykluczyć potrawy , które zawierają sztuczne barwniki, konserwanty oraz aromaty  tj. kolorowe napoje gazowane. przekąski słone i słodkie.  Należy ograniczyć również smażone, tłuste potrawy, fast-foody i ostre przyprawy.  Szkodliwe są również używki tj. alkohol i papierosy!